Anglická literatura

Anglická renesanční literatura vzniká ve 14., 16. a 17. století. Poprvé se objevuje za vlády Jindřicha VIII. z rodu Tudorovců. Za vlády jeho dcery Alžběty I. se Anglie dostalo velkého kulturního vývinu. Období její vlády se přezdívá "zlatý věk Anglie" protože Alžběta velmi podporovala umění, především ale divadlo. Vznikají budovy přímo určené pro hraní divadla, do té doby se většinou hrálo v kostelech. Prvním anglickým divadlem bylo divadlo s názvem "The Theatre" a později světoznámé divadlo, které v roce 1613 nešťastně vyhořelo, a které také bude navždycky spojené s Shakespearovou tvorbou - "The Globe".

William Shakespeare (1564 - 1616)

William Shakespare je nepochybně nejvýznamnějším anglickým i světovým dramatikem, jehož génius byl oceněn už ve své době. Narodil se roku 1564 ve Stratfordu nad Avonou, kde také vyrůsta a pravděbodobně nezískal žádné vzdělání prootože se nedochovaly žádné záznamy, ale historici se domnívají, že v rodném městě navštěvoval gymnázium. V 18 letech se oženil s Anne Hathwayovou, se kterou měl 3 děti - dceru Susannu a o 2 roky později dvojčata, Hamneta a Judith. Shakespeare putoval s kočovnými divadelníky, až dorazil do Londýna. Přesně se neví, kdy do Londýna přišel, ale jeho dílo bylo uváděno už v roce 1592. Působil i jako herec v The Globe. Po jeho shoření s tvorbou skončil a umírá roku 1616.

Jeho díla jsou typická blankversem - 5stopým, nerýmovaným jambem. Sonety se pak občas neřídí normálním formátem sonetů, namísto 2 trojveršových a 2 čtyřveršových slok využívá 3 čtyřveršové a 1 dvouveršovou.

Shakespearova tvorba se typicky dělí na 3 období:

  • do roku 1600 - z většiny komedie, hry inspirované antickými a anglickými dějinami (+ jeho první tragédie Romeo a Julie)
  • 1601 - 1608 - tragédie, historické hry, sonety
  • 1608 - 1613 - tragikomedie, romance s pohádkovými motivy
  • Obraz Williama Shakespeara

    Komedie

    Sen noci svatojánské, Zkrocení zlé ženy, Kupec benátský

    Tragédie

    Hamlet, Romeo a Julie, Macbeth, Othello

    Tragikomedie, romance

    Cymbelín, Zimní pohádka, Bouře, Perikles

    Historické hry

    Král Jan, Richard II., Jindřich V.

    Geoffrey Chaucer (1340 - 1400)

    Geoffrey Chaucer se narodil v roce 1340 (nebo 1342/1343), pravděpodobně v Londýně. Pocházel ze šlechtické rodiny a po dobu svého života se často stýkal s vyššími vrstvami společnosti. Jeho pravnuk se dokonce oženil s Alžbětou z Yorku, čímž se stal součástí královské rodiny. 1359 se účastnil tažení manžela Alžběty z Ulsteru do Francie, kde byl zajat a poté vykoupen králem. Byl váženým vládním úředníkem a často jezdil na diplomatické cesty. Na jedné ze svých cest se asi potkal se svou ženou Filipou, která sama byla urozeného původu. Byl jmenován velitelem celníků v londýnském přístavu, zvolen smírčním soudcem a poslancem v parlamentu. Stal úředníkem zodpovědným za veškeré práce prováděné na palácích a ostatních královských nemovitostech, ale rezignoval a přešel na pozici vedoucího správce královského majetku ve Sommersetu.

    obrázek z vydání Canterburských povídek Pro královskou rodinu psal básně a na svém nezvýznamnějším díle Canterburských povídkách pracoval od roku 1385. Jsou souborem 26 veršovaných povídek, 2 jsou ale psané v próze. Původně sbírka měla obsahovat 120 povídek, nebyla dokončena. I tak má původní anglické vydání přes 17 000 řádků. Chaucer se velmi inspiroval Boccacciovým Dekameronem, příběh pojednává o skupince poutníků z různých společenských vrstev, kteří se potkají v hospodě a vyprávějí si příběhy. Kdo podá nejlepší historku, tomu všichni nakonec zaplatí večeři. Protože dílo nebylo dokončeno, rozuzlení a vítěz nejsou známi.

    Úvod

    Italská literatura

    Anglická literatura

    Španělská literatura

    Francouzská literatura

    Malířství, sochařství